Recap | Results

Licensed to Perfect Timing Group - Contractor License
                                       HY-TEK's Meet Manager 3/27/2010 04:02 PM
      EmoryTrack and Field Classic & Multi Meet - 3/25/2010 to 3/27/2010       
                       Emory Track & Field Classic 2010                        
                               Emory University                                
                                    Results                                    
 
Event 1  Men Hammer Throw
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
Finals
  1 Wright, Wesley               Unattached                       55.21m     181-02 
      52.34m  FOUL  55.21m  53.69m  53.80m  54.36m
  2 Potter, CJ                SR Wilmington (          44.20m     47.59m     156-02  10   
      44.79m  45.29m  FOUL  47.59m  FOUL  45.58m
  3 Euwer, Ben                SO Emory                 40.00m     40.77m     133-09   8   
      40.77m  FOUL  38.52m  FOUL  39.89m  FOUL
  4 Dekoekkoek, Bryan         SR Hope                  39.05m     39.97m     131-02   6   
      37.73m  FOUL  FOUL  33.73m  39.97m  38.68m
  5 Stufflebam, Sam           SO Taylor                37.20m     38.68m     126-11   5   
      36.42m  35.72m  FOUL  37.62m  FOUL  38.68m
  6 Bright, Thomas            SO Emory                 41.00m     38.42m     126-00   4   
      38.42m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
  7 Robson, Edward            JR Emory                 35.00m     37.99m     124-08   3   
      FOUL  37.21m  37.99m  FOUL  FOUL  FOUL
  8 Reavis, Michael           SO Wilmington (          38.10m     37.38m     122-08   2   
      FOUL  FOUL  34.17m  34.12m  FOUL  37.38m
  9 Byars, Will               FR Anderson (S.          35.00m     36.33m     119-02   1   
      FOUL  36.33m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
 10 Scholten, Carl            JR Hope                  37.00m     34.50m     113-02 
      FOUL  FOUL  33.12m  FOUL  31.41m  34.50m
 
Event 2  Women Hammer Throw
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Campbell, Durecelle       JR Anderson (S.          38.59m     38.24m     125-05  10   
      36.68m  36.93m  FOUL  34.61m  36.40m  38.24m
  2 Sloan, Lauren             SO Anderson (S.          38.35m     36.89m     121-00   8   
      FOUL  36.89m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
  3 Dekoekkoek, Tracy         SO Hope                  33.00m     30.73m     100-10   6   
      FOUL  FOUL  30.73m  FOUL  29.68m  FOUL
  4 Cutrona, Kara             SR Emory                 33.00m     28.97m      95-00   5   
      FOUL  FOUL  23.72m  FOUL  28.97m  28.76m
  5 Poll, Danielle            SO Hope                  33.00m     25.94m      85-01   4   
      25.94m  FOUL  FOUL  FOUL  24.81m  FOUL
  6 Thomas, Amanda            FR Hope                  25.00m     18.47m      60-07   3   
      FOUL  17.83m  18.47m  FOUL  FOUL  17.46m
 
Event 3  Women High Jump
==========================================================================================
 Opening Height 1.35m
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 DeMarco, Ashley              Unattached             1.62m      1.62m    5-03.75 
     1.32 1.37 1.42 1.47 1.52 1.57 1.62 1.65 
        P    P    P    O   XO    O   XO  XXX 
  1 Rodgers, Katelyn          JR Anderson (S.           1.63m     J1.57m    5-01.75  10   
     1.32 1.37 1.42 1.47 1.52 1.57 1.62 
        P    P    P    O    O    O  XXX 
  2 Ford, Theresa             FR Emory                  1.60m      1.57m    5-01.75   8   
     1.32 1.37 1.42 1.47 1.52 1.57 1.62 
        P    P    O    O   XO  XXO  XXX 
  3 Reschke, Kristen          SO Hope                   1.55m     J1.52m    4-11.75   6   
     1.32 1.37 1.42 1.47 1.52 1.57 
        P    P   XO    O    O  XXX 
  4 Vandeguchte, Kara         JR Hope                   1.57m     J1.47m    4-09.75   5   
     1.32 1.37 1.42 1.47 1.52 
        P    P   XO  XXO  XXX 
  5 Attiah, Lauren            SO Emory                  1.60m     J1.52m    4-11.75   4   
     1.32 1.37 1.42 1.47 1.52 1.57 
        P    P    O   XO  XXO  XXX 
  6 King, Sagan                  Cumberlands            1.45m      1.47m    4-09.75   3   
     1.32 1.37 1.42 1.47 1.52 
       XO    O    O   XO  XXX 
  7 Fey, Brittney             JR Wilmington (           1.50m     J1.47m    4-09.75   2   
     1.32 1.37 1.42 1.47 1.52 
        O    O   XO  XXO  XXX 
  8 Tyra, Araminta               Union (Ky.)            1.50m     J1.42m    4-07.75   1   
     1.32 1.37 1.42 1.47 
        O    O    O  XXX 
 
Event 4  Women Shot Put
===================================================================================
 Each athlete's first fair throw will be recorded.
 All others must meet a minimum distance of 10.00m to
 receive a measurment.
 Top 9 Advance to Finals
    Name                    Year School                  Seed    Prelims           
===================================================================================
Preliminaries
  1 Sloan, Lauren             SO Anderson (S.          12.80m     11.36mq  37-03.25 
      11.36m  FOUL  11.34m  11.23m  11.31m  10.66m
  2 Scott, Jessica            SO Cumberlands           10.00m     10.66mq  34-11.75 
      10.66m  10.29m  FOUL  9.93m  10.09m  10.32m
  3 Cutrona, Kara             SR Emory                 11.00m     10.62mq  34-10.25 
      10.42m  FOUL  10.62m  FOUL  FOUL  10.71m
  4 Swart, Ali                FR Taylor                10.57m     10.58mq  34-08.50 
      10.21m  9.85m  10.58m  9.89m  9.91m  10.48m
  5 Henry, Sydney                Georgia State Un      11.58m     10.21mq  33-06.00 
      10.21m  FOUL  FOUL  10.14m  10.21m  FOUL
  6 Thomas, Amanda            FR Hope                  10.00m     10.01mq  32-10.25 
      10.01m  9.82m  FOUL  FOUL  FOUL  9.88m
  7 DeMarco, Ashley              Unattached            10.10m      9.99mq  32-09.50 
      9.41m  9.99m  9.15m           
  8 Dekoekkoek, Tracy         SO Hope                  10.50m      9.78mq  32-01.00 
      9.11m  9.78m  9.13m  FOUL  9.22m  FOUL
  9 Poll, Danielle            SO Hope                  10.00m      9.61mq  31-06.50 
      9.11m  9.61m  8.87m  8.68m  FOUL  8.28m
 10 Wade, Megan               FR Cumberlands           10.00m      9.36m   30-08.50 
      8.98m  9.36m  8.90m  FOUL  FOUL  FOUL
 
Event 4  Women Shot Put
==========================================================================================
 Each athlete's first fair throw will be recorded.
 All others must meet a minimum distance of 10.00m to
 receive a measurment.
 Top 9 Advance to Finals
    Name                    Year School               Prelims     Finals            Points
==========================================================================================
Finals
  1 Sloan, Lauren             SO Anderson (S.          11.36m     11.36m   37-03.25  10   
      11.36m  FOUL  11.34m  11.23m  11.31m  10.66m
  2 Cutrona, Kara             SR Emory                 10.62m     10.71m   35-01.75   8   
      10.42m  FOUL  10.62m  FOUL  FOUL  10.71m
  3 Scott, Jessica            SO Cumberlands           10.66m     10.66m   34-11.75   6   
      10.66m  10.29m  FOUL  9.93m  10.09m  10.32m
  4 Swart, Ali                FR Taylor                10.58m     10.58m   34-08.50   5   
      10.21m  9.85m  10.58m  9.89m  9.91m  10.48m
  5 Henry, Sydney                Georgia State Un      10.21m     10.21m   33-06.00   4   
      10.21m  FOUL  FOUL  10.14m  10.21m  FOUL
  6 Thomas, Amanda            FR Hope                  10.01m     10.01m   32-10.25   3   
      10.01m  9.82m  FOUL  FOUL  FOUL  9.88m
  7 Dekoekkoek, Tracy         SO Hope                   9.78m      9.78m   32-01.00   2   
      9.11m  9.78m  9.13m  FOUL  9.22m  FOUL
  8 Poll, Danielle            SO Hope                   9.61m      9.61m   31-06.50   1   
      9.11m  9.61m  8.87m  8.68m  FOUL  8.28m
  9 Wade, Megan               FR Cumberlands            9.36m      9.36m   30-08.50 
      8.98m  9.36m  8.90m  FOUL  FOUL  FOUL
 
Event 5  Women 3000 Meter Steeplechase
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Fenn, Natalie             JR Emory               11:31.89   11:21.85   10   
  2 Flink, Becca              SR Emory               11:38.78   11:44.51    8   
  3 Lufkin, Kelly             SO Hope                12:00.00   11:53.71    6   
  4 Stief, Kelsey             JR Wilmington (        12:00.00   11:59.75    5   
  5 Henry, Ashley             SO Taylor                         12:08.74    4   
  6 O'Dell, Alyssa            JR Berry               12:47.55   13:01.51    3   
  7 Aylor, Kourtney           SO Clayton Stat        12:00.00   13:35.08    2   
  8 Kost, Cassy                  Union (Ky.)                    14:03.48    1   
 
Event 6  Men Javelin Throw
==========================================================================================
 Each athlete's first fair throw will be recorded.
 All others must meet a minimum distance of 40.00m
 to receive a measurment.
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Smith, Joel                  Guiness TC            55.00m     57.22m     187-09 
      54.82m  55.98m  57.22m  FOUL  FOUL  55.34m
  2 Paas, Michael             SR Hope                  52.06m     54.63m     179-03  10   
      49.98m  FOUL  54.63m  43.26m  50.33m  FOUL
  3 Clark, Matt               SR Hope                  53.00m     52.70m     172-11   8   
      52.70m  PASS  PASS           
  4 Robson, Edward            JR Emory                 50.00m     49.01m     160-09   6   
      44.11m  45.09m  45.53m  43.32m  FOUL  49.01m
  5 Euwer, Ben                SO Emory                 48.00m     45.58m     149-06   5   
      44.80m  40.29m  FOUL  43.32m  45.58m  40.55m
  6 Clark, Jacob              SO Wilmington (          39.62m     44.23m     145-01   4   
      44.23m  40.07m  43.10m  37.96m  41.58m  FOUL
  7 Finch, Josh               JR Taylor                39.70m     44.02m     144-05   3   
      42.51m  38.94m  44.02m  FOUL  39.96m  38.74m
  8 Lee, Curtis                  Unattached            45.00m     44.01m     144-05 
      44.01m  FOUL  41.55m  35.00m  FOUL  42.50m
  9 Potter, CJ                SR Wilmington (                     43.65m     143-02   2   
      42.84m  37.52m  43.65m  38.44m  40.22m  FOUL
 10 Henson, Josh              JR Taylor                           42.18m     138-05   1   
      41.49m  40.73m  42.18m  39.87m  FOUL  FOUL
 
Event 7  Women Javelin Throw
==========================================================================================
 Each athlete's first fair throw will be recorded.
 All others must meet a minimum distance of 20.00m to
 receive a measurment.
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Ford, Theresa             FR Emory                 34.00m     33.45m     109-09  10   
      33.45m  31.80m  28.50m  FOUL  25.88m  29.33m
  2 Vandeguchte, Kelsi        FR Hope                  30.62m     33.27m     109-02   8   
      25.81m  31.07m  33.27m  30.82m  29.79m  33.14m
  3 Sloan, Lauren             SO Anderson (S.          27.74m     29.80m      97-09   6   
      27.42m  23.98m  28.70m  23.20m  29.80m  28.20m
  4 Rodgers, Katelyn          JR Anderson (S.          28.91m     26.93m      88-04   5   
      24.69m  23.85m  26.45m  26.93m  26.27m  25.70m
  5 Swart, Ali                FR Taylor                27.05m     26.22m      86-00   4   
      23.28m  26.22m  FOUL  25.22m  21.90m  FOUL
  6 Rice, Tessie                 Cumberlands           25.00m     25.41m      83-04   3   
      23.41m  25.41m  FOUL  23.28m  20.07m  22.09m
  7 Hoffman, Haili            FR Clayton Stat          25.71m     24.47m      80-03   2   
      21.46m  24.47m  22.00m  21.57m  21.25m  22.47m
  8 Cutrona, Kara             SR Emory                 25.00m     24.23m      79-06   1   
      24.23m  21.47m  22.08m  23.34m  20.99m  22.55m
  9 Glomski, Kaitlin          FR Hope                  26.00m     23.78m      78-00 
      14.84m  23.76m  FOUL  23.78m  FOUL  FOUL
 10 Sayon, Cherie             SO Clayton Stat          20.80m     22.57m      74-00 
      22.57m  21.45m  20.16m           
 
Event 8  Men High Jump
==========================================================================================
 Opening Height 1.68
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Donkersloot, John         JR Hope                   2.04m      2.03m    6-08.00  10   
     1.58 1.63 1.68 1.73 1.78 1.83 1.88 1.93 1.98 2.03 2.08 
        P    P    P    P    P    O    O    O   XO    O  XXX 
  2 McMonigle, Braden         SO Wilmington (           2.00m     J2.03m    6-08.00   8   
     1.58 1.63 1.68 1.73 1.78 1.83 1.88 1.93 1.98 2.03 2.08 
        P    P    P    P    P    P    O   XO   XO  XXO  XXX 
  3 Gill, Scott               JR Taylor                 1.87m      1.93m    6-04.00   6   
     1.58 1.63 1.68 1.73 1.78 1.83 1.88 1.93 1.98 
        P    P    P    P    P    P    O    O  XXX 
  4 White, Christian             Union (Ky.)            1.83m     J1.93m    6-04.00   5   
     1.58 1.63 1.68 1.73 1.78 1.83 1.88 1.93 1.98 
        P    P    P    P    O    P   XO  XXO  XXX 
  5 Treiber, Aaron            SR Hope                   1.98m      1.88m    6-02.00   4   
     1.58 1.63 1.68 1.73 1.78 1.83 1.88 1.93 
        P    P    P    P    O   XO  XXO  XXX 
  6 Voss, Tim                 JR Taylor                 1.73m      1.83m    6-00.00   3   
     1.58 1.63 1.68 1.73 1.78 1.83 1.88 
        P    P    P    O    O   XO  XXX 
  7 Fulton, Dezmon            JR Hope                   1.93m      1.78m    5-10.00   1.50
     1.58 1.63 1.68 1.73 1.78 1.83 
        P    P    P    O    O  XXX 
  7 Krizman, Zane             FR Wilmington (           1.88m      1.78m    5-10.00   1.50
     1.58 1.63 1.68 1.73 1.78 1.83 
        P    P    P    O    O  XXX 
  9 Anderson, Cory            JR Taylor                 1.73m     J1.78m    5-10.00 
     1.58 1.63 1.68 1.73 1.78 1.83 
        P    P    P  XXO    O  XXX 
 10 Karnes, Matt              JR Cumberlands            1.80m     J1.78m    5-10.00 
     1.58 1.63 1.68 1.73 1.78 1.83 
        P    O   XO   XO  XXO  XXX 
 
Event 9  Men 3000 Meter Steeplechase
================================================================================
 Section "A" Heat 1
 Section "B" Heat 2
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Robertson, Tom            SR Taylor               9:35.00    9:31.84   10   
  2 Fyffe, Tommy              SR Emory                9:39.99    9:34.22    8   
  3 Weems, Andrew             FR Mercer              10:20.00   10:10.14    6   
  4 Adams, Ian                SO Berry               10:21.36   10:12.86    5   
  5 Orr, Brad                 SR Wilmington (        10:00.50   10:13.84    4   
  6 Rottschafer, Blake        FR Hope                10:00.00   10:16.62    3   
  7 Slater, Corbin            FR Taylor               9:55.23   10:25.78    2   
  8 Bane, Matt                JR Taylor               9:57.61   10:28.59    1   
  9 McEachran, Colin          SR Union (Ky.)         11:36.00   11:39.31  
 10 Fieldhouse, Bradley       FR Union (Ky.)                    12:00.49  
 
Event 10  Men 10000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Mutiso, Fidelis           JR Clayton Stat        33:00.00   33:02.46   10   
  2 Horn, Jonathan            JR Berry               33:26.00   33:17.43    8   
  3 Adams, Roland             SR Mercer              33:37.00   33:28.70    6   
  4 Svidesskis, Chris         FR Mercer              34:30.00   33:58.17    5   
  5 Kraay, Bruce              SO Hope                34:00.00   35:12.26    4   
  6 Gaines, Ryan              SO Emory               35:57.00   35:20.50    3   
  7 Mayer, Chris              SR Berry               34:31.00   35:41.99    2   
  8 Marchette, Teale          JR North Georgi        34:30.00   35:51.65    1   
  9 Wiersum, Andrew           FR Hope                35:00.00   36:52.33  
 10 Schuschu, Aaron           SO Wilmington (        37:35.00   37:26.99  
 
Event 11  Women 10000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Cooper, Courtney          JR Berry               38:09.31   37:27.57   10   
  2 Jones, Katelyn            JR Murray State        37:00.00   38:06.56    8   
  3 Cekada, Annie             FR Wilmington (        38:00.00   38:47.12    6   
  4 Walcott, Sara             SO Berry               41:00.00   41:17.33    5   
  5 Bunn, Lillian             JR Wilmington (        43:30.00   43:55.48    4   
  6 Gupton, Taylor            JR Berry               43:32.00   44:25.39    3   
  7 Kreutzer, Kara            SR Augusta Stat        41:41.00   44:35.71    2   
  8 Gonzalez, Cassandra       FR Emory               44:21.56   44:52.01    1   
  9 Bernhard, Elise           FR Wilmington (                   45:04.21  
 10 Borelli, Rachel           SO Emory               44:21.45   45:13.68  
 
Event 12  Women 400 Meter Hurdles
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Donino, Brittany          JR Emory                1:04.10    1:04.41   1  10   
  2 Diggs, Charlotte          SO Emory                1:07.50    1:08.05   1   8   
  3 Lambie-Hanson, Laura      SO Emory                1:07.50    1:08.20   1   6   
  4 Venlet, Sarah             FR Hope                 1:09.00    1:08.84   1   5   
  5 Malinowski, Amy           SO Taylor               1:09.14    1:09.52   2   4   
  6 Fey, Brittney             JR Wilmington (         1:08.50    1:09.53   1   3   
  7 Irvin, Michelle           FR Hope                 1:08.00    1:09.89   1   2   
  8 Perschbacher, Emily       FR Taylor                          1:12.02   2   1   
  9 Browne, Alison            FR Emory                1:11.11    1:12.66   2 
 10 Geurink, Lisa             SO Hope                 1:12.00    1:13.39   2 
 
Event 13  Men 400 Meter Hurdles
===================================================================================
 Event Cancelled due to weather
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Greenhouse, Alex          SR Emory                  52.90      53.09   1  10   
  2 Voss, Dave                SR Taylor                 55.00      55.35   1   8   
  3 Rinck, Nicholas           JR Hope                   55.40      56.36   1   6   
  4 Calyore, Christian        SO Hope                   58.50      56.73   2   5   
  5 Anderson, Kyle            FR Taylor                 59.71      57.33   2   4   
  6 Stathakis, John           FR Hope                   58.00      57.61   1   3   
  7 Bryant, Everett           JR Emory                  57.50      57.81   1   2   
  8 Dry, Steve                SR Emory                  57.50      58.46   1   1   
  9 Hoggard, Billy            FR Wilmington (           59.01      58.54   2 
 10 Warren, Taylor            FR Emory                  59.00      58.63   2 
 
Event 14  Women 100 Meter Dash
=================================================================================
 Event Cancelled due to weather
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Love, Alexis              FR Murray State           11.91      12.16q  0.8  4 
  2 Martin, Callen            SR Wilmington (           12.10      12.19q  1.9  3 
  3 Carey, Henrietta          FR Taylor                            12.38q  1.9  3 
  4 Williams, Audris          JR Murray State           11.98      12.40q  2.8  2 
  5 Hall, Krishaun            FR Anderson (S.           12.30      12.52q  2.5  1 
  6 Christian, Ioni           FR Chattahooche           12.39      12.53q  2.5  1 
  7 Cooper, Satera            JR Murray State           12.50      12.65q  2.8  2 
  8 Jackson, Jenna            JR Mercer                 12.80      12.88q  2.8  2 
  9 Evans, Re'Jeania          FR Anderson (S.           12.60      12.92   0.8  4 
 10 Unuode, Diana             SR Cumberlands            12.66      12.99   0.8  4 
 
Event 14  Women 100 Meter Dash
=====================================================================================
 Event Cancelled due to weather
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1 Martin, Callen            SR Wilmington (           12.19      11.94   2.8  10   
  2 Carey, Henrietta          FR Taylor                 12.38      12.15   2.8   8   
  3 Christian, Ioni           FR Chattahooche           12.53      12.27   2.8   6   
  4 Williams, Audris          JR Murray State           12.40      12.35   2.8   5   
  5 Hall, Krishaun            FR Anderson (S.           12.52      12.46   2.8   4   
  6 Cooper, Satera            JR Murray State           12.65      12.47   2.8   3   
  7 Jackson, Jenna            JR Mercer                 12.88      12.79   2.8   2   
  8 Love, Alexis              FR Murray State           12.16      13.52   2.8   1   
 
Event 15  Men 100 Meter Dash
=================================================================================
 Event Cancelled due to weather
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Fowler, James             SR Union (Ky.)            10.65      10.64q  2.5  2 
  2 Smith, Armond             SR Union (Ky.)            10.62      10.89q  2.0  4 
  3 VanderVeen, Kyle          SO Hope                   11.15      11.02q  2.0  4 
  4 Tisdol, Eric              SR Cumberlands            10.89      11.06q  1.0  3 
  5 Lampkin, Cameron          JR Hope                   11.10      11.19q  2.0  1 
  6 Taylor, Hughston          SO Cumberlands            11.06      11.23q  1.0  3 
  7 Butler, Josh              FR Anderson (S.           11.20      11.25q  2.5  2 
  8 Jeffers, Jordan           SR Cumberlands            10.65      11.26q  2.0  1 
  9 Echtinaw, Josh            SO Hope                   11.43      11.36   2.0  4 
 10 Schatz, Michael           FR Hope                   11.43      11.49   2.5  2 
 10 Duguay, Christian         FR North Georgi           11.30      11.49   1.0  3 
 10 Veras, Edlin              FR Clayton Stat           11.30      11.49   2.0  1 
 
Event 15  Men 100 Meter Dash
=====================================================================================
 Event Cancelled due to weather
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1 Fowler, James             SR Union (Ky.)            10.64      10.44   2.2  10   
  2 Smith, Armond             SR Union (Ky.)            10.89      10.47   2.2   8   
  3 VanderVeen, Kyle          SO Hope                   11.02      10.83   2.2   6   
  4 Lampkin, Cameron          JR Hope                   11.19      10.89   2.2   5   
  5 Butler, Josh              FR Anderson (S.           11.25      11.04   2.2   4   
  6 Taylor, Hughston          SO Cumberlands            11.23      11.28   2.2   3   
  7 Tisdol, Eric              SR Cumberlands            11.06      11.45   2.2   2   
 
Event 16  Men 5000 Meter Run Seeded
=========================================================================
 Event cancelled due to weather
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Pabody, Michael           SR Taylor              15:35.50   15:29.89  
  2 Bryan, Isaac              JR Taylor              15:55.04   15:31.15  
  3 Cheruiyot, Hilary            Lee (Tenn.)         15:25.00   15:45.81  
  4 Wiersum, Matthew          SR Hope                15:20.00   15:53.05  
  5 Schroer, Adam             JR Taylor              15:57.80   16:05.99  
  6 Rodriguez, Christopher       Unattached          15:47.00   16:13.14  
  7 Pena, Alex                FR Anderson (S.        16:00.00   16:17.35  
  8 Pack, Caleb               FR Taylor              16:11.06   16:21.28  
  9 May, Brett                JR Hope                16:10.00   16:21.76  
 10 May, Matt                    Atlanta Track Cl    15:45.00   16:42.85  
 
Event 17  Women 100 Meter Hurdles
=================================================================================
 Event cancelled due to weather
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Donino, Brittany          JR Emory                  14.84      14.94q  3.3  1 
  2 DeMarco, Ashley              Unattached             15.22      15.26q  4.2  2 
  3 McCullough, Jasmine       SO Emory                  15.45      15.90q  1.4  3 
  4 Lambie-Hanson, Laura      SO Emory                  15.88      16.04q  4.2  2 
  5 Perschbacher, Emily       FR Taylor                            16.37q  3.3  1 
  6 Irvin, Michelle           FR Hope                   16.50      16.39q  3.3  1 
  7 Zetrenne, Nathelie        SR Union (Ky.)                       16.54q  1.4  3 
  8 Venlet, Sarah             FR Hope                   16.60      16.57q  4.2  2 
  9 Fey, Brittney             JR Wilmington (           16.90      17.17   4.2  2 
 10 Rodgers, Katelyn          JR Anderson (S.           17.61      17.38   4.2  2 
 
Event 17  Women 100 Meter Hurdles
=====================================================================================
 Event cancelled due to weather
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1 Donino, Brittany          JR Emory                  14.94      15.18   2.9  10   
  2 McCullough, Jasmine       SO Emory                  15.90      15.86   2.9   8   
  3 Lambie-Hanson, Laura      SO Emory                  16.04      16.14   2.9   6   
  4 Perschbacher, Emily       FR Taylor                 16.37      16.29   2.9   5   
  5 Irvin, Michelle           FR Hope                   16.39      16.41   2.9   4   
  6 Venlet, Sarah             FR Hope                   16.57      16.68   2.9   3   
  7 Zetrenne, Nathelie        SR Union (Ky.)            16.54      16.77   2.9   2   
  8 Fey, Brittney             JR Wilmington (           17.17      16.80   2.9   1   
 
Event 18  Men 110 Meter Hurdles
=================================================================================
 Event Cancelled due to weather
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Dry, Steve                SR Emory                  14.84      15.23q  2.0  3 
  2 Bryant, Everett           JR Emory                  15.00      15.29q  1.6  1 
  3 Rinck, Nicholas           JR Hope                   15.66      15.39q  2.0  3 
  4 Anderson, Cory            JR Taylor                 15.40      15.51q  1.6  1 
  5 Voss, Dave                SR Taylor                 15.43      15.61q  3.8  2 
  6 Hopkins, Ethan            JR North Georgi           16.39      15.64q  2.0  3 
  7 Richardson, Josh          JR Wilmington (           15.75      15.65q  2.0  3 
  8 Calyore, Christian        SO Hope                   16.10      15.87q  3.8  2 
  9 Chinukwue, Chuks          SO Clayton Stat           16.03      16.20   1.6  1 
 10 Karnes, Matt              JR Cumberlands            15.99      16.43   3.8  2 
 
Event 18  Men 110 Meter Hurdles
=====================================================================================
 Event Cancelled due to weather
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1 Rinck, Nicholas           JR Hope                   15.39      15.37   1.1  10   
  2 Anderson, Cory            JR Taylor                 15.51      15.39   1.1   8   
  3 Bryant, Everett           JR Emory                  15.29      15.42   1.1   6   
  4 Richardson, Josh          JR Wilmington (           15.65      15.57   1.1   5   
  5 Calyore, Christian        SO Hope                   15.87      15.84   1.1   4   
  6 Voss, Dave                SR Taylor                 15.61      16.02   1.1   3   
  7 Hopkins, Ethan            JR North Georgi           15.64      16.04   1.1   2   
 
Event 19  Women 5000 Meter Run Seeded
=========================================================================
 Event cancelled due to weather
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Hecker, Sharon            FR Hope                18:50.00   18:39.10  
  2 NaAman, Asenath           JR Murray State        18:19.00   18:47.81  
  3 Mattarella, Taylor        FR Hope                19:10.00   18:51.74  
  4 Sons, Anna                JR Berry               19:27.18   19:18.33  
  5 D'Angelo, Olivia          FR Emory               18:56.45   19:26.00  
  6 Fischer, Emily            JR Hope                19:20.00   19:37.58  
  7 Reffett, Kristin          SR Murray State        18:20.00   19:47.80  
  8 Woodward, Angela          SO Augusta Stat        19:36.00   19:50.68  
  9 Stief, Kelsey             JR Wilmington (        19:00.00   19:54.41  
 10 Michel, Karlee            FR Wilmington (        19:40.00   20:07.07  
 
Event 20  Women 200 Meter Dash
========================================================================================
 Event Cancelled due to weather
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Martin, Callen            SR Wilmington (           25.15      25.39   2.6  1  10   
  2 Dyer, Alix                SO Emory                  25.25      25.53   2.6  1   8   
  3 Christian, Ioni           FR Chattahooche           26.62      25.82   2.2  2   6   
  4 Williams, Audris          JR Murray State           24.78      25.87   2.6  1   5   
  5 Carey, Henrietta          FR Taylor                 26.52      25.97   2.2  2   4   
  6 Ward, Courtney            SO Cumberlands            26.25      26.24   2.2  2   3   
  7 Spence, Crystal           SO Emory                  25.25      26.37   2.6  1   2   
  8 Hall, Krishaun            FR Anderson (S.           25.59      26.59   2.6  1   1   
  9 Adams, Alycia             FR Emory                  27.99      26.62   2.8  3 
 10 Venlet, Sarah             FR Hope                   26.90      26.67   2.2  2 
 
Event 21  Men 200 Meter Dash
========================================================================================
 Event cancelled due to weather
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Smith, Armond             SR Union (Ky.)                       21.47   3.4  1  10   
  2 Fowler, James             SR Union (Ky.)            21.50      21.51   3.4  1   8   
  3 Brown, Ian                   Unattached             22.00      22.06   3.4  1 
  4 Allingham, Bryan          JR Taylor                 22.49      22.24   3.4  1   6   
  5 Lampkin, Cameron          JR Hope                   22.60      22.26   3.5  2   5   
  6 Smith, Matt               SR Cumberlands            21.93      22.29   3.4  1   4   
  7 Gill, Scott               JR Taylor                 22.72      22.34   3.5  2   3   
  8 VanderVeen, Kyle          SO Hope                   22.81      22.49   3.5  2   2   
  9 Smith, Marekus            SR Union (Ky.)            22.40      22.56   3.4  1   1   
 10 Bruner, Brandon           FR Wilmington (           22.51      22.88   3.4  1 
 
Event 22  Men 1500 Meter Run Seeded
================================================================================
 Event cancelled due to weather
 Unseeded "B" Heat 2
 Unseeded "C" Heat 3
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Morgan, Caleb             JR Lee (Tenn.)          4:00.00    4:04.45   10   
  2 Rego, Matthew             JR Berry                4:01.67    4:05.08    8   
  3 Walker, Mike              SO Lee (Tenn.)          4:03.00    4:05.75    6   
  4 Bryan, Isaac              JR Taylor               3:59.36    4:05.97    5   
  5 Mckeachie, Andrew         SO Hope                 4:00.00    4:06.40    4   
  6 Love, Nathan              SO Hope                 4:02.00    4:06.79    3   
  7 Bannister, Blake          SO Berry                           4:08.48    2   
  8 Clarke, Thomas            SR Berry                4:02.30    4:08.57    1   
  9 Stiles, Austin            SR Wilmington (         4:06.50    4:10.70  
 10 Tencher, Brian            JR Taylor               4:04.35    4:14.18  
 
Event 23  Women 1500 Meter Run Seeded
================================================================================
 Event cancelled due to weather
 Unseeded "B" Heat 2
 Unseeded "C" Heat 3
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Opelt, Maggie             SO Lee (Tenn.)          4:45.00    4:47.87   10   
  2 Bishoff, Whitney          SO Anderson (S.         4:52.30    4:48.05    8   
  3 Crawford, Taylor          SR Murray State         4:28.78    4:51.48    6   
  4 Cook, Jennifer            SO Berry                4:58.00    4:52.80    5   
  5 Keeper, Holly             FR Augusta Stat         5:02.00    4:52.97    4   
  6 Hrushka, Anna             SR Lee (Tenn.)          4:41.00    4:54.07    3   
  7 Gelb, Sara                SO Emory                4:55.56    4:58.16    2   
  8 McCardel, Morgan          FR Hope                 4:55.00    4:58.50    1   
  9 Velte, Elyse              SR Cumberlands          4:51.20    4:58.89  
 10 Edwards, Calleson         FR Emory                4:48.90    4:59.13  
 
Event 24  Women 4x100 Meter Relay
===================================================================================
 Event cancelled due to weather
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Murray State  'A'                                   46.74      47.75   1  10   
     1) Utsey, Taylor FR                2) Love, Alexis FR                
     3) Mills, Amber JR                 4) Williams, Audris JR            
  2 Union (Ky.)  'A'                                    52.90      50.94   2   8   
     1) Brown, Cierra SR                2) Foster, Feiarra SR             
     3) Holmes, Kierra SR               4) Zetrenne, Nathelie SR          
  3 Taylor  'A'                                         50.89      51.06   1   6   
     1) Vaflor, Cassie SO               2) Achteroff, Morgan JR           
     3) Kenney, Stephanie SO            4) Carey, Henrietta FR            
  4 Wilmington (Ohio)  'A'                                         51.25   2   5   
     1) Jones, Brenda FR                2) Martin, Callen SR              
     3) Taylor, Krystal SR              4) Bingley, Kristin JR            
  5 Anderson (S.C.)  'A'                                           51.68   2   4   
     1) Evans, Re'Jeania FR             2) Purinton, Joelle FR            
     3) Solsbee, Sarah SO               4) Hall, Krishaun FR              
  6 Cumberlands  'A'                                    49.80      51.73   1   3   
     1) Unuode, Diana SR                2) Gainer, Dominique SR           
     3) McSurley, Janelle JR            4) Ward, Courtney SO              
  7 Hope  'B'                                           52.00      52.32   2   2   
     1) Irvin, Michelle FR              2) Venlet, Sarah FR               
     3) Glomski, Kaitlin FR             4) Tufnell, Ashley SO             
 
Event 25  Men 4x100 Meter Relay
===================================================================================
 Event cancelled due to weather
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Union (Ky.)  'A'                                    41.00      41.29   1  10   
     1) Smith, Armond SR                2) Fowler, James SR               
     3) Andrews, Santraz SR             4) Smith, Marekus SR              
  2 Hope  'A'                                           42.54      42.37   1   8   
     1) Schofield, Andrew JR            2) Everett, Christian FR          
     3) Lampkin, Cameron JR             4) VanderVeen, Kyle SO            
  3 Taylor  'A'                                         42.06      42.38   1   6   
     1) Voss, Dave SR                   2) Williams, Pagel SR             
     3) Allingham, Bryan JR             4) Gill, Scott JR                 
  4 Cumberlands  'A'                                    41.62      42.58   1   5   
     1) Evans, Bob JR                   2) Jeffers, Jordan SR             
     3) Smith, Matt SR                  4) Taylor, Hughston SO            
  5 Emory  'A'                                          41.99      43.23   1   4   
     1) Dry, Steve SR                   2) Greenhouse, Alex SR            
     3) Bryant, Everett JR              4) Faits, Tyler SR                
  6 Wilmington (Ohio)  'A'                              43.95      44.09   2   3   
     1) Krizman, Zane FR                2) Bruner, Brandon FR             
     3) Hoggard, Billy FR               4) Benson, Tyler SO               
  7 Hope  'B'                                           44.50      44.36   2   2   
     1) Schatz, Michael FR              2) Echtinaw, Josh SO              
     3) Rodriguez, Jonathan SR          4) Squires, Sean JR               
  8 North Georgia  'A'                                  42.80      44.37   2   1   
     1) Duguay, Christian FR            2) Hopkins, Ethan JR              
     3) McClain, Larry JR               4) Eckenroth, Stephen SO          
 
Event 26  Women 1500 Meter Run Unseeded
=========================================================================
 Event cancelled due to weather
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Cook, Jennifer            SO Berry                4:58.00    4:52.80  
  2 Keeper, Holly             FR Augusta Stat         5:02.00    4:52.97  
  3 Jeppsson, Sabrina         FR Emory                4:58.78    5:00.59  
  4 Wasserfall, Erin          JR Lee (Tenn.)          4:56.00    5:00.96  
  5 Crusham, Kayla            SO Murray State         4:57.00    5:01.49  
  6 Martin, Kathleen          FR Hope                 5:00.00    5:03.60  
  7 Galvin, Paige             FR Clayton Stat         5:16.60    5:09.40  
  8 Holicki, Chelsea          SO Hope                 5:20.00    5:10.29  
  9 Coughlin, Alice           SO Berry                5:30.00    5:10.47  
 10 Niemann, Kacie            FR Mercer               5:02.00    5:14.17  
 
Event 27  Men 1500 Meter Run UnSeeded
=========================================================================
 Event cancelled due to weather
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Reynolds, Nigel           FR Anderson (S.         4:10.00    4:15.14  
  2 Herring, Sean             SO Mercer               4:20.00    4:15.78  
  3 Anderson, Eric            SR Hope                 4:10.00    4:16.92  
  4 Robertson, Tom            SR Taylor               4:12.34    4:16.99  
  5 Law, Jacob                FR Mercer               4:10.00    4:17.89  
  6 Rottschafer, Blake        FR Hope                 4:10.00    4:17.99  
  7 Orr, Brad                 SR Wilmington (         4:15.21    4:18.83  
  8 Sexton, Nathaniel         FR Lee (Tenn.)          4:21.00    4:21.12  
  9 Kual, Daniel              SR Union (Ky.)          4:11.90    4:21.36  
 10 McKinney, Charlie         SO North Georgi         4:24.00    4:21.65  
 
Event 28  Women 800 Meter Run UnSeeded
=========================================================================
 Unseeded "B" Heat 2
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 McGinnis, Keri            SO Berry                2:34.00    2:29.56  
  2 Marshall, Tamara          SO Clayton Stat         2:30.00    2:30.32  
  3 Takemo, Melania              Georgia State Un                2:32.58  
  4 Sneed, Ivori              FR Augusta Stat         2:39.00    2:33.50  
  5 Schab, Amanda             JR Hope                 2:35.00    2:34.37  
  6 Kresser, Celia            SO Augusta Stat                    2:36.71  
  7 Bogue, Tabitha            SR Taylor               2:31.27    2:37.48  
  8 Barnett, Kathryn          FR North Georgi         2:30.00    2:37.68  
  9 Somerville, Emilie           Georgia State Un     2:30.00    2:37.80  
 10 Franz, Megan              FR Taylor               2:31.65    2:38.11  
 
Event 29  Men 800 Meter Run UnSeeded
=========================================================================
 Unseeded "B" Heat 2
 Unseeded "C" Heat 3
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Russell, Shelby           SO Clayton Stat         2:04.00    2:00.03  
  2 Fort, Ricky               SO Clayton Stat         2:00.17    2:00.77  
  3 Chambers, Isaac           FR Emory                2:02.00    2:00.96  
  4 Stiles, Austin            SR Wilmington (         2:03.50    2:01.09  
  5 Nystrom, Eric             SO Taylor               2:00.20    2:01.22  
  6 Aguilar, Anthony             Unattached           2:02.00    2:01.46  
  7 Hewitt, William           FR Hope                 2:00.00    2:01.72  
  8 Carroll, Pat              SO Wilmington (         2:06.12    2:01.83  
  9 Danjou, John                 Unattached                      2:01.92  
 10 Kual, Daniel              SR Union (Ky.)          2:01.77    2:02.74  
 
Event 30  Women 5000 Meter Run B section
================================================================================
 Event cancelled due to weather
 Unseeded
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hecker, Sharon            FR Hope                18:50.00   18:39.10   10   
  2 NaAman, Asenath           JR Murray State        18:19.00   18:47.81    8   
  3 Mattarella, Taylor        FR Hope                19:10.00   18:51.74    6   
  4 Sons, Anna                JR Berry               19:27.18   19:18.33    5   
  5 D'Angelo, Olivia          FR Emory               18:56.45   19:26.00    4   
  6 Fischer, Emily            JR Hope                19:20.00   19:37.58    3   
  7 Reffett, Kristin          SR Murray State        18:20.00   19:47.80    2   
  8 Woodward, Angela          SO Augusta Stat        19:36.00   19:50.68    1   
  9 Stief, Kelsey             JR Wilmington (        19:00.00   19:54.41  
 10 Michel, Karlee            FR Wilmington (        19:40.00   20:07.07  
 
Event 31  Men 5000 Meter Run B section
================================================================================
 UnSeeded Section "B"
 Event cancelled due to weather
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Pabody, Michael           SR Taylor              15:35.50   15:29.89   10   
  2 Bryan, Isaac              JR Taylor              15:55.04   15:31.15    8   
  3 Cheruiyot, Hilary            Lee (Tenn.)         15:25.00   15:45.81    6   
  4 Wiersum, Matthew          SR Hope                15:20.00   15:53.05    5   
  5 Schroer, Adam             JR Taylor              15:57.80   16:05.99    4   
  6 Rodriguez, Christopher       Unattached          15:47.00   16:13.14  
  7 Pena, Alex                FR Anderson (S.        16:00.00   16:17.35    3   
  8 Pack, Caleb               FR Taylor              16:11.06   16:21.28  
  9 May, Brett                JR Hope                16:10.00   16:21.76    2   
 10 Casimir, Jarrid           JR Clayton Stat        16:32.21   16:33.04    1   
 
Event 32  Men Long Jump
===============================================================================================
 Event cancelled due to weather
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1 Gill, Scott               JR Taylor                 7.00m      6.95m   0.3  22-09.75  10   
     6.61m(-2.6) 6.95m(0.3) 6.42m(+0.0) 6.88m(0.9) 6.87m(-1.2) 6.79m(-1.6)
  2 Conway, Joe               NA Unat-Emory             7.00m      6.94m  -0.1  22-09.25 
     FOUL(-0.4) FOUL(-1.0) 6.94m(-0.1)           
  3 Echtinaw, Josh            SO Hope                   6.02m      6.72m  -0.7  22-00.75   8   
     FOUL(2.5) FOUL(+0.0) 6.48m(-0.9) 6.72m(-0.7) 6.42m(-1.8) 6.35m(1.6)
  4 Bruner, Brandon           FR Wilmington (           6.60m      6.58m  +0.0  21-07.25   5.50
     6.58m(+0.0) 6.39m(-1.2) FOUL(0.3) FOUL(2.6) FOUL(0.3) FOUL(-0.9)
  4 Treiber, Aaron            SR Hope                   6.57m      6.58m  -0.9  21-07.25   5.50
     6.14m(-2.5) FOUL(3.0) 6.35m(1.6) 6.26m(0.4) FOUL(0.2) 6.58m(-0.9)
  6 Henson, Josh              JR Taylor                 6.81m      6.57m   0.3  21-06.75   4   
     6.26m(-0.3) FOUL(0.2) 6.32m(-0.8) 6.57m(0.3) 6.43m(1.0) 6.39m(0.1)
  7 Tisdol, Eric              SR Cumberlands            6.64m      6.56m  -3.5  21-06.25   3   
     FOUL(0.3) 6.56m(-3.5) FOUL(-0.4) FOUL(-0.5) FOUL(-1.9) 6.40m(-0.6)
  8 Minkus, Jeffrey           SR Hope                   6.39m      6.28m   1.9  20-07.25   2   
     6.24m(+0.0) 6.22m(+0.0) FOUL(-0.6) FOUL(1.2) FOUL(2.1) 6.28m(1.9)
  9 Faits, Tyler              SR Emory                  6.45m      6.26m  -0.2  20-06.50   1   
     6.26m(-0.2) 5.79m(-0.0) FOUL(-1.5)           
 10 Dickey, Robert            FR Taylor                 6.61m      6.16m   1.9  20-02.50 
     6.16m(1.9) 5.73m(+0.0) 5.77m(-2.0) 5.95m(1.2) FOUL(-2.8) FOUL(0.7)
 
Event 33  Women Pole Vault
==========================================================================================
 Opening Height 2.40m
 Event cancelled due to weather
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Barr, Lexi                SO Murray State           3.35m      3.35m   10-11.75  10   
     2.29 2.44 2.59 2.74 2.89 3.04 3.19 3.35 
        P    P    P    P    P    P    O   XO 
  2 Elsman, Andrea            SR Taylor                 3.58m      3.04m    9-11.75   8   
     2.29 2.44 2.59 2.74 2.89 3.04 3.19 
        P    P    P    P   XO    O  XXX 
  3 Fey, Brittney             JR Wilmington (           3.20m     J3.04m    9-11.75   6   
     2.29 2.44 2.59 2.74 2.89 3.04 3.19 
        P    P    P    O    O  XXO  XXX 
  4 Delehanty, Liz            FR Wilmington (           2.74m      2.74m    8-11.75   5   
     2.29 2.44 2.59 2.74 2.89 
       XO    O    O    O  XXX 
  5 James, Annie              JR North Georgi           2.74m     J2.74m    8-11.75   4   
     2.29 2.44 2.59 2.74 2.89 
        P    O   XO  XXO  XXX 
  6 McSurley, Janelle         JR Cumberlands            2.95m      2.44m    8-00.00   3   
     2.29 2.44 2.59 
        P    O  XXX 
  7 Belsky, Paulina           SO Emory                  2.50m      2.29m    7-06.00   1.50
     2.29 2.44 
        O  XXX 
  7 Kerber, Emily             SO Cumberlands            2.65m      2.29m    7-06.00   1.50
     2.29 2.44 
        O  XXX 
 
Event 34  Men Shot Put
===================================================================================
 Event Cancelled due to weather
    Name                    Year School                  Seed    Prelims           
===================================================================================
Preliminaries
  1 Wright, Wesley               Unattached                       15.21mq  49-11.00 
  2 Wright, Alex                 Cumberlands           12.93m     13.79mq  45-03.00 
      12.91m  13.79m  13.40m           
  3 Byars, Will               FR Anderson (S.          13.37m     13.25mq  43-05.75 
      13.01m  13.00m  13.25m            
  4 Williams, Dwight             Cumberlands           12.97m     13.23mq  43-05.00 
      13.23m  13.00m  12.57m           
  5 Euwer, Ben                SO Emory                 13.71m     13.01mq  42-08.25 
      12.47m  13.01m  FOUL           
  6 Dekoekkoek, Bryan         SR Hope                  12.66m     12.91mq  42-04.25 
      12.36m  12.75m  12.91m           
  7 Potter, CJ                SR Wilmington (          13.54m     12.76mq  41-10.50 
      12.35m  12.76m  11.43m           
  8 Metts, Mason              FR Wilmington (          14.94m     12.27mq  40-03.25 
      FOUL  FOUL  12.27m           
  9 Robson, Edward            JR Emory                 13.50m     12.23mq  40-01.50 
      12.23m  FOUL  FOUL           
 10 Ford, Jared               SR Union (Ky.)           13.00m     12.19m   40-00.00 
      12.19m  FOUL  12.01m           
 
Event 34  Men Shot Put
==========================================================================================
 Event Cancelled due to weather
    Name                    Year School               Prelims     Finals            Points
==========================================================================================
Finals
  1 Wright, Alex                 Cumberlands           13.79m     13.79m   45-03.00  10   
      12.91m  13.79m  13.40m  13.14m  13.19m  13.21m
  2 Williams, Dwight             Cumberlands           13.23m     13.25m   43-05.75   7   
      13.23m  13.00m  12.57m  13.17m  12.63m  13.25m
  2 Byars, Will               FR Anderson (S.          13.25m     13.25m   43-05.75   7   
      13.01m  13.00m  13.25m  12.50m  12.96m  FOUL
  4 Euwer, Ben                SO Emory                 13.01m     13.03m   42-09.00   5   
      12.47m  13.01m  FOUL  13.03m  FOUL  12.65m
  5 Dekoekkoek, Bryan         SR Hope                  12.91m     12.91m   42-04.25   4   
      12.36m  12.75m  12.91m  12.08m  12.01m  12.91m
  6 Potter, CJ                SR Wilmington (          12.76m     12.76m   41-10.50   3   
      12.35m  12.76m  11.43m  12.69m  12.11m  11.96m
  7 Robson, Edward            JR Emory                 12.23m     12.65m   41-06.00   2   
      12.23m  FOUL  FOUL  12.31m  12.65m  FOUL
  8 Metts, Mason              FR Wilmington (          12.27m     12.27m   40-03.25   1   
      FOUL  FOUL  12.27m  FOUL  FOUL  FOUL
  9 Ford, Jared               SR Union (Ky.)           12.19m     12.20m   40-00.50 
      12.19m  FOUL  12.01m  11.73m  12.08m  12.20m
 
Event 35  Women Long Jump
===============================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1 Williams, Audris          JR Murray State                      5.32m   NWI  17-05.50  10   
     5.11m(0.5) 4.99m(-1.0) 5.23m(-0.5) 5.02m(1.7) 4.88m(0.4) 5.32m(-0.0)
  2 Mosley, Shauntia          FR Chattahooche           5.69m      5.23m  -0.3  17-02.00   8   
     FOUL(-0.0) 3.94m(-0.2) 5.18m(-0.2) 5.23m(-0.3) FOUL(-1.7) FOUL(-1.6)
  3 Attiah, Lauren            SO Emory                  5.51m      5.15m  -0.6  16-10.75   6   
     FOUL(-0.1) FOUL(1.9) 5.15m(-0.6) 4.75m(-4.2) 4.95m(1.7) 4.97m(0.1)
  4 Ford, Theresa             FR Emory                  5.40m      5.08m  -0.5  16-08.00   5   
     4.66m(+0.0) FOUL(1.9) 5.08m(-0.5) FOUL(0.6) 4.88m(-0.6) 4.89m(0.8)
  5 Irvin, Michelle           FR Hope                   4.96m      4.92m   1.0  16-01.75   4   
     4.81m(+0.0) 4.92m(1.0) FOUL(-0.1) FOUL      FOUL(1.0) 4.76m(0.4)
  6 Utsey, Taylor             FR Murray State           5.08m      4.87m  +0.0  15-11.75   3   
     FOUL(-1.1) FOUL(-0.7) 4.61m(1.0) 4.87m(+0.0) 4.58m(-3.1) 4.72m(-2.3)
  7 DeMarco, Ashley              Unattached             4.57m      4.75m   NWI  15-07.00 
     4.75m(-0.0) 4.71m(1.4) 4.75m(-1.1)           
  8 Perkins, Laura            FR Union (Ky.)                       4.67m  +0.0  15-04.00   2   
     FOUL(+0.0) 4.67m(+0.0) 4.62m(-0.4) 4.61m(0.4) 4.63m(-0.4) 4.66m(0.6)
  9 Bosch, Kristen            FR Hope                   4.63m      4.65m   0.5  15-03.25   1   
     4.32m(1.0) 4.65m(0.5) FOUL(1.9) 4.45m(+0.0) 4.39m(-1.1) 4.54m(-0.4)
 10 Vandeguchte, Kara         JR Hope                   4.92m      4.63m   0.4  15-02.25 
     4.45m(1.2) 4.33m(-0.4) FOUL(0.1) FOUL(1.8) 4.63m(0.4) 4.60m(0.5)
 
Event 36  Men Pole Vault
==========================================================================================
 Opening Height 3.15m
 Event cancelled due to weather
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Lombardo, Tony            FR Emory                  4.45m      4.35m   14-03.25  10   
     3.54 3.69 3.84 3.99 4.14 4.35 4.58 
        P    P    P    O   XO   XO  XXX 
  2 Dietrich, Kyle            JR Hope                   3.56m      3.84m   12-07.25   8   
     3.54 3.69 3.84 3.99 
        O   XO    O  XXX 
  3 Colten, James             JR Hope                   4.03m     J3.84m   12-07.25   6   
     3.54 3.69 3.84 3.99 
        P    P   XO  XXX 
  4 Karnes, Matt              JR Cumberlands            3.95m      3.69m   12-01.25   5   
     3.54 3.69 3.84 
        P   XO  XXX 
  5 Johnston, Andrew             Union (Ky.)            3.80m      3.54m   11-07.25   4   
     3.54 3.69 
       XO  XXX 
 
Event 37  Women Discus Throw
==========================================================================================
 Each athlete's first throw will be recorded.
 All others must meet a minimum distance of 25.00m
 to receive a measurment.
 Event cancelled due to weather
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Ford, Theresa             FR Emory                 36.00m     37.27m     122-03  10   
      FOUL  FOUL  30.90m  34.03m  37.27m  36.92m
  2 Meade, Lawna              SO Cumberlands           34.00m     35.00m     114-10   8   
      33.18m  32.07m  35.00m  33.54m  28.31m  FOUL
  3 Cantrell, Courtney        SO North Georgi          35.33m     34.93m     114-07   6   
      FOUL  31.34m  FOUL  33.24m  32.04m  34.93m
  4 Henderson, Kesean            Georgia State Un      30.48m     33.09m     108-07   5   
      FOUL  29.72m  28.01m  32.37m  33.09m  32.93m
  5 Dekoekkoek, Tracy         SO Hope                  31.35m     32.66m     107-02   4   
      FOUL  28.00m  32.66m  32.57m  FOUL  32.12m
  6 Sloan, Lauren             SO Anderson (S.          37.75m     32.11m     105-04   3   
      FOUL  FOUL  32.11m  FOUL  FOUL  FOUL
  7 Cutrona, Kara             SR Emory                 33.00m     30.25m      99-03   2   
      30.25m  FOUL  28.25m  28.09m  FOUL  28.41m
  8 Henry, Sydney                Georgia State Un      30.48m     30.11m      98-09   1   
      26.31m  22.42m  30.06m  FOUL  30.11m  FOUL
  9 Hoffman, Haili            FR Clayton Stat          28.86m     28.82m      94-07 
      28.53m  27.85m  28.82m  FOUL  24.72m  24.04m
 10 Campbell, Durecelle       JR Anderson (S.          30.09m     27.49m      90-02 
      FOUL  FOUL  27.49m           
 
Event 38  Men Triple Jump
===============================================================================================
 Event cancelled due to weather
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1 Minkus, Jeffrey           SR Hope                  13.86m     14.33m   3.5  47-00.25  10   
     13.80m(0.7) 14.33m(3.5) 14.29m(1.2) 13.97m(1.0) 13.87m(3.7) 13.78m(2.3)
  2 Fowler, Xavier            SO Emory                 13.64m     13.60m   2.4  44-07.50   8   
     13.48m(2.0) 13.60m(2.4) FOUL(+0.0) 13.13m(+0.0) FOUL(-2.7) 13.18m(-0.1)
  3 Henson, Josh              JR Taylor                13.18m     13.18m  -0.9  43-03.00   6   
     FOUL(-1.7) 13.06m(-2.3) 13.02m(-0.1) FOUL(0.1) FOUL(-0.1) 13.18m(-0.9)
  4 McMonigle, Braden         SO Wilmington (          12.11m     12.77m  +0.0  41-10.75   5   
     11.77m(2.1) 12.06m(-1.6) 12.77m(+0.0) 12.35m(2.3) 11.79m(-0.0) 12.30m(+0.0)
  5 Epps, Daiyaan             SR Cumberlands           12.62m    J12.77m  -2.5  41-10.75   4   
     12.10m(1.2) 12.25m(-0.7) 12.77m(-2.5) 12.60m(2.9) FOUL(1.6) 12.49m(0.1)
  6 Howard, Mitch             JR Wilmington (          13.10m     12.68m   1.0  41-07.25   3   
     12.35m(-0.0) 12.42m(-1.0) 12.68m(1.0) 12.44m(-0.1) FOUL(+0.0) FOUL(1.1)
  7 Magnuson, Randy           SO Taylor                13.17m     12.45m  -2.2  40-10.25   2   
     FOUL(2.5) FOUL(-0.2) 12.45m(-2.2) FOUL(0.8) FOUL(+0.0) FOUL     
  8 Anderson, Cory            JR Taylor                13.02m     12.25m  +0.0  40-02.25   1   
     12.23m(0.4) 12.21m(-2.3) 12.13m(-1.9) 12.25m(+0.0) FOUL(0.4)   
  9 Warren, Taylor            FR Emory                 12.00m     12.20m   NWI  40-00.50 
     11.84m(0.3) 12.06m(3.2) 12.12m(-0.2) FOUL(0.3) FOUL(1.9) 12.20m(-0.0)
 10 Adedayo, Oluwatobi        FR Clayton Stat          12.00m     11.87m  -0.6  38-11.50 
     FOUL(-0.7) FOUL(1.0) 11.87m(-0.6)           
 
Event 39  Men Discus Throw
==========================================================================================
 Each athlete's first throw will be recorded.
 All others must meet a minimum distance of 30.00m
 to receive a measurment.
 Event cancelled due to weather
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Dekoekkoek, Bryan         SR Hope                  43.87m     44.84m     147-01  10   
      FOUL  FOUL  42.32m  40.37m  44.02m  44.84m
  2 Potter, CJ                SR Wilmington (          40.00m     41.68m     136-09   8   
      41.15m  FOUL  38.91m  41.68m  39.25m  37.54m
  3 Finch, Josh               JR Taylor                39.54m     38.48m     126-03   6   
      27.59m  35.68m  38.48m  34.49m  37.98m  FOUL
  4 Vossen, Zachary           SO Hope                  39.16m     37.97m     124-07   5   
      37.17m  FOUL  37.97m  FOUL  36.48m  FOUL
  5 Reavis, Michael           SO Wilmington (          36.72m     37.85m     124-02   4   
      35.16m  FOUL  37.85m  37.09m  FOUL  FOUL
  6 Robson, Edward            JR Emory                 39.00m     36.38m     119-04   3   
      FOUL  FOUL  36.38m  36.36m  FOUL  33.68m
  7 Wright, Alex                 Cumberlands           35.00m     36.36m     119-03   2   
      36.36m  FOUL  35.31m  FOUL  31.62m  35.63m
  8 Scholten, Carl            JR Hope                  37.15m     35.72m     117-02   1   
      FOUL  35.72m  34.14m  35.02m  32.50m  35.55m
  9 Metts, Mason              FR Wilmington (          37.20m     35.43m     116-03 
      35.43m  FOUL  FOUL  34.13m  33.79m  34.71m
 10 Perry, Chris                 Guiness TC                       34.82m     114-03 
      32.70m  34.82m  FOUL            
 
Event 40  Women Triple Jump
===============================================================================================
 Event Cancelled due to weather
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1 Reschke, Kristen          SO Hope                  10.36m     10.47m   1.3  34-04.25  10   
     10.31m(-0.8) 10.47m(1.3) 10.33m(+0.0) 10.37m(+0.0) 10.43m(-0.8) FOUL(-0.2)
  2 Perkins, Laura            FR Union (Ky.)                      10.20m   3.2  33-05.75   8   
     10.11m(-2.2) 10.20m(3.2) 9.93m(1.2) FOUL(1.5) 8.79m(0.5) 9.48m(+0.0)
 
Event 41  Women 400 Meter Dash
===================================================================================
 Event cancelled due to weather
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Mills, Amber              JR Murray State           57.99      58.61   1  10   
  2 Patterson, Jovelle        FR Chattahooche           59.01      59.10   1   8   
  3 Johnson, Christina        SO Murray State           58.50      59.19   1   6   
  4 Levy, Melanie             SO Emory                  59.34      59.92   1   5   
  5 Ward, Courtney            SO Cumberlands            58.68      59.96   1   4   
  6 Rouse, Ayerial            FR Murray State           58.50    1:00.78   1   3   
  7 Gass, Natasha             SR Clayton Stat         1:02.00    1:01.03   1   2   
  8 Warriner, Kristen         SO Hope                 1:02.50    1:01.91   2   1   
  9 Achteroff, Morgan         JR Taylor               1:01.31    1:02.05   1 
 10 Adams, Alycia             FR Emory                1:02.93    1:02.44   2 
 
Event 42  Men 400 Meter Dash
===================================================================================
 Event cancelled due to weather
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Greenhouse, Alex          SR Emory                  48.90      49.52   1  10   
  2 Faits, Tyler              SR Emory                  48.90      49.73   1   8   
  3 Barney, Elliott           FR Hope                   50.60      50.99   2   6   
  4 Cassidy, Kyle             JR Taylor                 49.79      51.01   1   5   
  5 Veras, Edlin              FR Clayton Stat           50.94      51.10   2   4   
  6 Andrews, Santraz          SR Union (Ky.)            50.00      51.38   1   3   
  7 Wetherell, Brad           SR Taylor                 50.42      51.42   2   2   
  8 Belcher, Kyle             JR Cumberlands            49.20      51.43   1   1   
  9 Chambers, Isaac           FR Emory                  50.63      51.52   2 
 10 Russell, Shelby           SO Clayton Stat           50.86      51.57   2 
 
Event 43  Women 800 Meter Run Seeded
================================================================================
 Seeded "A" Heat 1
 Seeded "B" Heat 2
 Event cancelled due to weather
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Frank, Melanie            FR Emory                2:18.23    2:20.74   10   
  2 Nelson, Kate              SO Hope                 2:23.00    2:21.45    8   
  3 Hrushka, Anna             SR Lee (Tenn.)          2:21.00    2:22.51    6   
  4 Gobrogge, Katrina         SO Hope                 2:23.00    2:23.61    5   
  5 Opelt, Maggie             SO Lee (Tenn.)          2:24.00    2:24.90    4   
  6 Belmudes, Monique         FR Clayton Stat         2:23.93    2:25.90    3   
  7 Keeper, Holly             FR Augusta Stat         2:28.00    2:26.44    2   
  8 Velte, Elyse              SR Cumberlands          2:22.76    2:26.67    1   
  9 McGinnis, Keri            SO Berry                2:34.00    2:29.56  
 10 Wasserfall, Erin          JR Lee (Tenn.)          2:27.00    2:29.71  
 
Event 44  Men 800 Meter Run Seeded
================================================================================
 Seeded "A" Heat 1
 Seeded "B" Heat 2
 Event cancelled due to weather
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kirsch, Nathan            JR Taylor               1:54.87    1:56.85   10   
  2 Azcue, Ayrton             FR Clayton Stat         1:56.75    1:57.12    8   
  3 Campbell, Jason           JR Emory                1:54.01    1:57.42    6   
  4 Jordan, Alex              SR Anderson (S.         1:56.00    1:57.92    5   
  5 Rietsema, Joel            FR Hope                 1:56.00    1:58.23    4   
  6 Leventha, Rob                Unat-Emory           1:55.00    1:58.63  
  7 Campbell, Logan           FR Taylor               1:59.23    1:58.83    3   
  8 Lanza, Kevin              JR Emory                1:57.12    1:58.92    2   
  9 Russell, Shelby           SO Clayton Stat         2:04.00    2:00.03    1   
 10 Fort, Ricky               SO Clayton Stat         2:00.17    2:00.77  
 
Event 45  Women 4x400 Meter Relay
===================================================================================
 Events cancelled due to weather
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Emory  'A'                                        4:01.00    4:04.31   1  10   
     1) Sa-Aadu, Hadzia FR              2) Lambie-Hanson, Laura SO        
     3) Frank, Melanie FR               4) Levy, Melanie SO               
  2 Clayton State  'A'                                4:05.35    4:07.50   1   8   
     1) Gass, Natasha SR                2) Belmudes, Monique FR           
     3) Marshall, Tamara SO             4) Hutchinson, Masiah SO          
  3 Taylor  'A'                                       4:06.34    4:09.12   1   6   
     1) Kenney, Stephanie SO            2) Perschbacher, Emily FR         
     3) Carey, Henrietta FR             4) Achteroff, Morgan JR           
  4 Hope  'A'                                         4:06.00    4:10.94   1   5   
     1) Kreichelt, Emily JR             2) Vandeguchte, Kara JR           
     3) Irvin, Michelle FR              4) Nelson, Kate SO                
  5 Hope  'B'                                         4:16.00    4:18.17   1 
     1) Warriner, Kristen SO            2) McCardel, Morgan FR            
     3) Konfara, Brittany FR            4) Gobrogge, Katrina SO           
  6 Anderson (S.C.)  'A'                              4:20.00    4:24.45   1   4   
     1) Evans, Re'Jeania FR             2) Bishoff, Whitney SO            
     3) Purinton, Kathryn FR            4) Hall, Krishaun FR              
  7 Berry  'A'                                        4:25.00    4:25.84   2   3   
     1) Cook, Jennifer SO               2) Cooper, Courtney JR            
     3) O'Dell, Alyssa JR               4) McGinnis, Keri SO              
  8 Hope  'C'                                         4:25.00    4:28.69   2 
  9 Taylor  'B'                                       4:20.00    4:32.95   2 
     1) Malinowski, Amy SO              2) Bogue, Tabitha SR              
     3) Franz, Megan FR                 4) Hegelein, Kirsten SO           
 
Event 46  Men 4x400 Meter Relay
===================================================================================
 Event cancelled due to weather
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Taylor  'A'                                       3:23.40    3:19.80   1  10   
     1) Cassidy, Kyle JR                2) Wetherell, Brad SR             
     3) Voss, Dave SR                   4) Allingham, Bryan JR            
  2 Hope  'A'                                         3:19.48    3:20.02   1   8   
     1) Previch, Frank SR               2) Treiber, Aaron SR              
     3) Pierson, Preston SR             4) Rinck, Nicholas JR             
  3 Emory  'A'                                        3:22.33    3:22.30   1   6   
     1) Brennen, Chike SR               2) Chambers, Isaac FR             
     3) Campbell, Jason JR              4) Faits, Tyler SR                
  4 Clayton State  'A'                                3:21.39    3:24.06   1   5   
     1) Veras, Edlin FR                 2) Russell, Shelby SO             
     3) Fort, Ricky SO                  4) Spezzacatena, Robert SO        
  5 Taylor  'B'                                       3:25.00    3:24.55   1 
     1) Kirsch, Nathan JR               2) Tencher, Brian JR              
     3) Nystrom, Eric SO                4) Maina, Mwangi FR               
  6 Hope  'B'                                         3:24.00    3:27.26   1 
     1) Barney, Elliott FR              2) Rietsema, Joel FR              
     3) Love, Nathan SO                 4) Stathakis, John FR             
  7 Wilmington (Ohio)  'A'                            3:25.75    3:28.39   1   4   
     1) Benson, Tyler SO                2) Bruner, Brandon FR             
     3) Hoggard, Billy FR               4) Howard, Mitch JR               
  8 Emory  'B'                                                   3:31.79   2 
     1) Gregg, Aaron SO                 2) Ellwood, Stephen FR            
     3) Trumbo, Ty FR                   4) Robin, Alex SR                 
  9 Anderson (S.C.)  'A'                              3:36.64    3:31.95   2   3   
     1) Reynolds, Nigel FR              2) Mahaffey, Drew SO              
     3) Pena, Alex FR                   4) Jordan, Alex SR                
 10 Hope  'C'                                         3:30.00    3:31.97   2 
 
Event 47  Women 3000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Bishoff, Whitney          SO Anderson (S.         9:59.61   10:32.49   10   
  2 Cekada, Annie             FR Wilmington (        10:52.15   11:02.81    8   
  3 French, Amy                  Georgia State Un    10:45.00   11:06.75    6   
  4 Postma, Lauren               Georgia State Un    10:45.00   11:11.58    5   
  5 Bishop, Alison               Georgia State Un    10:45.00   11:13.94    4   
  6 Stichnot, Bridget         SO Murray State        11:10.00   11:31.82    3   
  7 Spinks, Kelsey               Georgia State Un    11:45.00   11:46.07  
  8 Mares, Rene               SO Clayton Stat        11:55.00   12:06.05    2   
  9 Barnes, Megan             SO Clayton Stat        11:59.40   12:09.13    1   
 10 Rodriguez, Andrea            Georgia State Un    11:45.00   12:36.29  
 
Event 48  Men 3000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Meade, Charlie            SR Emory                8:45.00    8:54.48   10   
  2 Winterhalter, Paul        SR Emory                8:38.00    8:58.50    8   
  3 Ellwood, Stephen          FR Emory                8:50.00    9:05.11    6   
  4 Spewak, Mike              SR Emory                9:25.00    9:34.26  
  5 Sullivan, Andrew          JR Emory                           9:39.02  
  6 Casimir, Jarrid           JR Clayton Stat         9:25.00    9:41.02    5   
  7 Jarvis, Scott             FR Emory                9:25.00    9:46.23  
  8 Pontius, Cody             JR Wilmington (         9:35.00    9:50.05    4   
  9 Champagne, Tyler             Georgia State Un    10:00.00    9:50.29    3   
 10 Valdovino, Cesar          JR Clayton Stat        10:05.08   10:10.25    2   
 
Event 49  Men Decathlon
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Nwanna, Obinna            SR Case Western Res                   6542   10   
  2 Eckenroth, Stephen        SO North Georgi                       5763    8   
  3 Beehler, Steven           SR Emory                   6000       5703    6   
  4 Pruente, Brad             JR Emory                   6000       5649    5   
  5 Hart, Zach                FR Anderson (S.                       5122    4   
  6 Cohara, Mike              FR Case Western Res                   4518    3   
 
Event 49  Decathlon: #1 Men 100 Meter Dash Decathlon
============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Nwanna, Obinna            SR Case Western Res         11.26   2.0    804
  2 Barnes, Scotty            SR Union (Ky.)              11.32   2.0    791
  3 Eckenroth, Stephen        SO North Georgi             11.60   2.0    732
  4 Hart, Zach                FR Anderson (S.             11.71   2.0    709
  5 Pruente, Brad             JR Emory                    11.79   2.0    693
  6 Niebel, Corey             SO Union (Ky.)              11.87   2.0    677
  7 Beehler, Steven           SR Emory                    11.95   2.0    661
  8 Cohara, Mike              FR Case Western Res         12.20   2.0    612
 
Event 49  Decathlon: #2 Men Long Jump Decathlon
======================================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Nwanna, Obinna            SR Case Western Res         6.53m  +0.0  21-05.25    704
     6.48m(+0.0) FOUL(+0.0) 6.53m(+0.0)            
  2 Pruente, Brad             JR Emory                    6.31m  +0.0  20-08.50    655
     6.31m(+0.0) 6.29m(+0.0) 6.23m(+0.0)            
  3 Eckenroth, Stephen        SO North Georgi             5.98m  +0.0  19-07.50    582
     5.92m(+0.0) 5.98m(+0.0) 5.94m(+0.0)            
  4 Hart, Zach                FR Anderson (S.             5.93m  +0.0  19-05.50    571
     5.38m(+0.0) 5.93m(+0.0) 5.56m(+0.0)            
  5 Barnes, Scotty            SR Union (Ky.)              5.83m  -0.3  19-01.50    550
     5.48m(+0.0) 5.83m(-0.3) 5.73m(+0.0)            
  6 Niebel, Corey             SO Union (Ky.)              5.72m  +0.0  18-09.25    527
     5.72m(+0.0) 5.68m(+0.0) 5.61m(+0.0)            
  7 Beehler, Steven           SR Emory                    5.71m  +0.0  18-09.00    525
     FOUL(+0.0) 5.71m(+0.0) FOUL(+0.0)            
  8 Cohara, Mike              FR Case Western Res         5.26m  +0.0  17-03.25    433
     FOUL(+0.0) FOUL(-0.1) 5.26m(+0.0)            
 
Event 49  Decathlon: #3 Men Shot Put Decathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Nwanna, Obinna            SR Case Western Res        13.77m   45-02.25    714
      13.14m  FOUL  13.77m            
  2 Barnes, Scotty            SR Union (Ky.)             12.95m   42-06.00    664
      12.95m  FOUL  FOUL            
  3 Cohara, Mike              FR Case Western Res        10.99m   36-00.75    545
      10.99m  10.47m  10.87m            
  4 Hart, Zach                FR Anderson (S.            10.84m   35-06.75    536
      10.26m  10.84m  10.02m            
  5 Pruente, Brad             JR Emory                   10.79m   35-05.00    533
      10.79m  10.45m  10.08m            
  6 Niebel, Corey             SO Union (Ky.)             10.39m   34-01.25    509
      10.39m  9.45m  10.15m            
  7 Beehler, Steven           SR Emory                   10.01m   32-10.25    486
      10.01m  FOUL  9.49m            
  8 Eckenroth, Stephen        SO North Georgi             8.59m   28-02.25    401
      FOUL  FOUL  8.59m            
 
Event 49  Decathlon: #4 Men High Jump Decathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Eckenroth, Stephen        SO North Georgi             1.92m    6-03.50    731
     1.47 1.50 1.53 1.56 1.59 1.62 1.65 1.68 1.71 1.74 1.77 1.80 1.83 1.86 1.89 1.92 1.95 
        P    P    P    P    P    P    P    P    P    P    P    O    O    O    O    O  XXX 
  1 Nwanna, Obinna            SR Case Western Res         1.92m    6-03.50    731
     1.47 1.50 1.53 1.56 1.59 1.62 1.65 1.68 1.71 1.74 1.77 1.80 1.83 1.86 1.89 1.92 1.95 
        P    P    P    P    P    P    P    P    P    O    P    O    P   XO    O    O  XXX 
  3 Pruente, Brad             JR Emory                    1.77m    5-09.75    602
     1.47 1.50 1.53 1.56 1.59 1.62 1.65 1.68 1.71 1.74 1.77 1.80 
        P    P    P    P    P    P    P    P    O    P    O  XXX 
  4 Beehler, Steven           SR Emory                    1.71m    5-07.25    552
     1.47 1.50 1.53 1.56 1.59 1.62 1.65 1.68 1.71 1.74 
        P    P    P    P    O    O    O   XO   XO  XXX 
  5 Niebel, Corey             SO Union (Ky.)              1.65m    5-05.00    504
     1.47 1.50 1.53 1.56 1.59 1.62 1.65 1.68 
        P    P    P    P    P    P    O  XXX 
  5 Hart, Zach                FR Anderson (S.             1.65m    5-05.00    504
     1.47 1.50 1.53 1.56 1.59 1.62 1.65 1.68 
        P    P    P    P    P    O   XO  XXX 
  7 Barnes, Scotty            SR Union (Ky.)              1.62m    5-03.75    480
     1.47 1.50 1.53 1.56 1.59 1.62 1.65 
        P    P    P    P    P    O  XXX 
  8 Cohara, Mike              FR Case Western Res         1.47m    4-09.75    367
     1.47 1.50 
        O  XXX 
 
Event 49  Decathlon: #5 Men 400 Meter Dash Decathlon
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Barnes, Scotty            SR Union (Ky.)              51.90     729
  2 Eckenroth, Stephen        SO North Georgi             52.08     721
  3 Beehler, Steven           SR Emory                    53.40     665
  4 Pruente, Brad             JR Emory                    53.85     646
  5 Nwanna, Obinna            SR Case Western Res         54.44     622
  6 Cohara, Mike              FR Case Western Res         55.34     585
  7 Hart, Zach                FR Anderson (S.             56.41     543
 
Event 49  Decathlon: #6 Men 110 Meter Hurdles Decathlon
===============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Nwanna, Obinna            SR Case Western Res         16.00  -4.4  1    733
  2 Eckenroth, Stephen        SO North Georgi             17.84  -4.4  1    540
  3 Beehler, Steven           SR Emory                    18.03  -3.8  2    521
  4 Pruente, Brad             JR Emory                    18.96  -3.8  2    436
  5 Cohara, Mike              FR Case Western Res         19.68  -3.8  2    375
  6 Hart, Zach                FR Anderson (S.             20.00  -4.4  1    349
 
Event 49  Decathlon: #7 Men Discus Throw Decathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Nwanna, Obinna            SR Case Western Res        38.07m     124-11    625
      35.84m  38.07m  FOUL            
  2 Beehler, Steven           SR Emory                   31.80m     104-04    500
      26.81m  31.80m  30.78m            
  3 Pruente, Brad             JR Emory                   30.63m     100-06    477
      28.08m  28.78m  30.63m            
  4 Cohara, Mike              FR Case Western Res        29.54m      96-11    455
      22.90m  26.98m  29.54m            
  5 Hart, Zach                FR Anderson (S.            27.80m      91-02    421
      26.23m  26.85m  27.80m            
  6 Eckenroth, Stephen        SO North Georgi            26.10m      85-07    388
      FOUL  26.10m  25.62m            
 
Event 49  Decathlon: #8 Men Pole Vault Decathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Nwanna, Obinna            SR Case Western Res         4.20m   13-09.25    673
     2.50 2.60 2.70 2.80 2.90 3.00 3.10 3.20 3.30 3.40 3.50 3.60 3.70 3.80 3.90 4.00 4.10 4.20 4.30 
        P    P    P    P    P    P    P    P    P    P    O    P    P    P    P   XO  XXO  XXO  XXX 
  2 Hart, Zach                FR Anderson (S.             4.10m   13-05.25    645
     2.50 2.60 2.70 2.80 2.90 3.00 3.10 3.20 3.30 3.40 3.50 3.60 3.70 3.80 3.90 4.00 4.10 4.20 4.30 
        P    P    P    P    P    P    P    P    P    P    P    P    P    P    P    P   XO    P  XXX 
  3 Beehler, Steven           SR Emory                    4.00m   13-01.50    617
     2.50 2.60 2.70 2.80 2.90 3.00 3.10 3.20 3.30 3.40 3.50 3.60 3.70 3.80 3.90 4.00 4.10 
        P    P    P    P    P    P    P    P    O  XXO    O    O    O    O    O    O  XXX 
  4 Pruente, Brad             JR Emory                    3.90m   12-09.50    590
     2.50 2.60 2.70 2.80 2.90 3.00 3.10 3.20 3.30 3.40 3.50 3.60 3.70 3.80 3.90 4.00 
        P    P    P    P    O    P    O    O   XO    O   XO    O   XO    O    O  XXX 
  4 Eckenroth, Stephen        SO North Georgi             3.90m   12-09.50    590
     2.50 2.60 2.70 2.80 2.90 3.00 3.10 3.20 3.30 3.40 3.50 3.60 3.70 3.80 3.90 4.00 
        P    P    P    P    P    P    O    O    O   XO    O    O   XO  XXO    O  XXX 
  6 Cohara, Mike              FR Case Western Res         3.00m    9-10.00    357
     2.50 2.60 2.70 2.80 2.90 3.00 3.10 
        O    P    O    O    O    O  XXX 
 
Event 49  Decathlon: #9 Men Javelin Throw Decathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Pruente, Brad             JR Emory                   49.91m     163-09    587
      45.66m  49.91m  49.26m            
  2 Beehler, Steven           SR Emory                   46.12m     151-04    531
      37.94m  43.23m  46.12m            
  3 Nwanna, Obinna            SR Case Western Res        46.08m     151-02    531
      46.08m  42.95m  41.75m            
  4 Eckenroth, Stephen        SO North Georgi            39.26m     128-10    431
      39.26m  FOUL  34.83m            
  5 Hart, Zach                FR Anderson (S.            38.75m     127-01    424
      38.43m  38.75m  34.42m            
  6 Cohara, Mike              FR Case Western Res        35.46m     116-04    377
      34.32m  35.46m  32.67m            
 
Event 49  Decathlon: #10 Men 1500 Meter Run Decathlon
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Eckenroth, Stephen        SO North Georgi           4:45.41     647
  2 Beehler, Steven           SR Emory                  4:45.65     645
  3 Pruente, Brad             JR Emory                  5:23.84     430
  4 Hart, Zach                FR Anderson (S.           5:25.84     420
  5 Cohara, Mike              FR Case Western Res       5:27.53     412
  6 Nwanna, Obinna            SR Case Western Res       5:28.94     405
 
                    Women - Team Rankings - 21 Events Scored
===============================================================================
    1) Emory                      168.50     2) Hope                      118   
    3) Murray State                93        4) Anderson (S.C.)            83   
    5) Wilmington (Ohio)           65        6) Taylor                     55   
    7) Cumberlands                 35.50     8) Berry                      34   
    9) Chattahoochee Tech          28       10) Georgia State University   25   
   11) Lee (Tenn.)                 23       12) Union (Ky.)                22   
   13) Clayton State               20       14) North Georgia              10   
   15) Augusta State                9       16) Mercer                      2   
 
                    Men - Team Rankings - 22 Events Scored
===============================================================================
    1) Hope                       194        2) Emory                     156   
    3) Taylor                     155        4) Wilmington (Ohio)          77   
    5) Union (Ky.)                 59        6) Cumberlands                46   
    7) Clayton State               36        8) Berry                      28   
    9) Anderson (S.C.)             27       10) Lee (Tenn.)                22   
   11) Mercer                      17       12) Case Western Reserve Univ  13   
   13) North Georgia               12       14) Georgia State University    3